Harry Potter Rpg
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kehanet Dersi Hakkında

Kehanet Dersi Hakkında Empty Kehanet Dersi Hakkında

Mesaj tarafından Isabella Marie Swan Paz Haz. 13, 2010 12:43 pm

Kehanet Dersi

“…Birçok cadı ve büyücü, gürültülü patlamalar, kokular ve aniden kaybolmalar konusunda her ne kadar yetenekli olsa da, geleceğin üzerini örten peçenin ardındaki gizemleri kavrayamaz. Bu, pek azına bahşedilmiş bir lütuftur…”
Azkaban Tutsağı, Profesör Trelawney (Kehanet Dersi)

“Cenneti gözlemleyin, görebilenler için kaderimizin geleceği yazılı oralarda.”
Firenze, at-adam

“…Bence Kehanet çok belirsiz görünüyor. Bana sorarsan, işin içinde fazlaca tahmin yürütme var… Kehanette iyi olmak bir topak çay yaprağında ölüm alametleri görmek anlamına geliyorsa, o derse uzun süre devam edeceğimi sanmıyorum…”
Hermione Granger, 3. yıl

Kehanet, gelecekteki olayları öngörmeye yarayan bir büyüdür. Büyü dünyasındaki birçok kişi büyünün bu dalını gerçekten uzak bulur. Kehanet’in bazı türleri vardır. En az güvenileni olan “falcılık”, geleceği görmedir ve bu da Hogwarts’da Kehanet dersinde öğretilen türüdür. Kehanetin ikinci türü at-adamların gerçekleştirdiğidir. 1996 yılında Firenze ders vermeye başladığı sırada her ne kadar sınıfındaki insanlarda kaybolmuş olsa da bu teknikler öğretilmiştir.

Kehanetin üçüncü dalı ise görüdür. Bu doğru bir kehanettir ancak kehanette bulunulan şey üzerinde daha sonra yorum yapılmasını gerektirir. İç görüye sahip Görücülerin, bu yeteneklerini kontrol edebildikleri söylenemez. Örneğin birçok öğrenciden Neville’in çay fincanını kırmasına kadar bela üzerine yaptığı yorumlara rağmen sadece iki kere gerçekten bir Kehanette bulunabilmiştir. Her iki durumda da Trelawney bir çeşit trans durumuna geçerken farklı bir ses tonu kullanmıştır ve ikisinde de kehanetin ardından hiçbir şey hatırlamamıştır.

Gerçek öngörü çok nadirdir, ancak yüzyıllar boyunca birçok kez olmuştur. Esrar Dairesi’nde katedral büyüklüğündeki odalarda bu kehanetler cam kapların içinde tutulmaktadır. Her bir kap onu yapan kişinin baş harfleri, yapılan kişinin ismi ve konusuyla ilgili etiketlenmiştir.

Trelawney tarafından Dumbledore’a yapılan ilk kehanetin kayıtı şu şekilde etiketlenmiştir:

S.P.T.’dan A.P.W.B.D.’e
Karanlık Lord ve Harry Potter

Geleceği Görme Teknikleri

* Astroloji
* Kuş organları
* Kart bakımı
* Kristal küre
* Rüya yorumu
* Ateş kehanetleri
* El falı
* Çay yapraklarının okunması

Çay Yaprakları Sembolleri ve Anlamları
Geleceğin Sis Perdesini Aralayın kitabının 5-6 nolu sayfalarından;

* Meşe palamudu - talih kuşu, beklenmedik altın gelişi
* Sopa – bir saldırı
* Haç işareti – çile gelişi ve onun çekilmesi
* Kartal – ölümcül düşman
* Ecel – ölüm
* Kuru kafa – yoluna çıkacak bir tehlike
* Güneş – büyük bir mutluluk

Astroloji
Astroloji üzerine çalışmalar bir kişinin doğum tarihine bağlı yıldız haritaları üzerine çalışmalar gerektirir. Trelawney’in sınıfındaki öğrencilerden karmaşık yıldız tabloları çıkararak hangi yıldızın nerede ve nasıl hayatlarına etki ettiklerini belirlemeleri istenir. Astrolojik işaretlere dayanarak Trelawney, Harry’nin kış ortasında doğduğunu açıklamıştı. (!)

At-adam ile Kehanet Dersleri
Firenze’nin öğretilerine göre “Kehanet” şunları kapsar.

“Astronomi’de yıldızları ve anlamlarını öğrendiğinizi biliyorum, ve yıldızların haritasını çıkardınız. At adamlar bu tür şeylerin sırrını yüzyıllardan beri biliyor. Ama bizim bulgularımız geleceğin gökyüzünde olduğunu gösteriyor.”
Onun sınıfında öğrenciler adaçayı yapraklarını yakarak çıkan dumanında ve iste şekillerle semboller aramışlardır, Ancak Firenze: “Görülen o ki hiç kimse benim tanımladığım sembolleri göremedi.” Ayrıca insanların bu tür şeyleri görmekte iyi olmadıklarını da söylemişti. At-adamlar için bu tür şeylerde uzmanlaşmak yıllarını almıştı. Ancak sonunda sözlerini bu tür şeyleri çok fazla dikkate almanın yanlış olduğunu çünkü at-adamların dahi bunları bazen yanlış yorumlayabildiğini açıklamıştı.

Bugüne dek Kehanetler
Harry’nin düşüncesine göre Trelawney’in yaptığı biraz tahmin ve biraz da garip davranışlardı. Kitaplarda bununla ilgili bazı öngörüler ve ne kadarının doğru çıktığı yer alıyor. İşte onlardan bazıları:

* Harry’nin rüyaları
* Trelawyney’in Dumbledore’a yaptığı doğru iki kehanet
* At adamların ormanda yaptıkları yorumlar. (Mars bu gece çok parlak)

Ve Trelawney’in sınıfında yaptığı yorumlar:

* Neville’e: Anneannen iyi mi?...Ben o kadar emin olmazdım.
* Parvati’ye: “Kızıl saçlı bir adama dikkat et.”
* “Sınıfa Şubat ayında korkunç bir grip salgını yüzünden ara vereceğiz. Şahsen ben sesimi kaybedeceğim.”
* “Paskalya sırasında içimizden biri sonsuza dek aramızdan ayrılacak.”
* Lavender’a: “Korktuğun o şey- 16 Ekim Cuma günü gerçekleşecek.”
* Neville’e: “İlk fincanını kırdıktan sonra ikincisin de mavi desenli olanlardan bir tane seçebilir misin?”
* Neville’e: “Bir dahaki sefere geç kalacaksın sınıfa, bu yüzden arayı kapamak için daha çok çalışmalısın.” ^^

Isabella Marie Swan
Isabella Marie Swan
Safkan Vampir-Büyücü, Quidditch, Admin
Safkan Vampir-Büyücü, Quidditch, Admin

Kadın Nerden : Okulun Dar Koridorları~
Özel Yetenek : 5 Element,Zihniyle Koruma Kalkanı Oluşturabilme-Zihniyle Yaşam Kurutabilme ve Safkan Güçleri

- Similar topics